Povězte to písní

19.11.2018

Hudba je kořením života. Svět je díky ní jaksi barevnější a úplnější. A někomu (mně) dokonce pomáhá psát! Kdo z Vás nemá žádnou oblíbenou skladbu, ať se přihlásí. Nebo ne... stejně bych mu nevěřil :-)

Já osobně preferuji soundtracky k mým oblíbeným filmům. Mám je spojeny s konkrétními scénami a ty nejlepší z nich vyvolávají emoce. Silné emoce... Poslouchám je tlumeně jako podkres, aby nepřekřičely mé vlastní myšlenky. Dokážou mě nakopnout, když bloumám nad příběhem. Bez varování. Bez slitování.

Pokud máte trochu času, zvu Vás na malou procházku. Navštívíme místa, která se dotýkají mého srdce. A pevně doufám, že některá z nich rozbuší i to Vaše.


Rocky - Going The Distance (Bill Conti)

Naprosto bez debat můj nejoblíbenější film. Nemá cenu se hádat. Vy máte svoje srdcovky, já mám jižní tlapu :-)

Tenhle snímek zkrátka brnká na nějakou skrytou strunu, kterou nosím uvnitř. Inspiruje mě. Doplňuje mě. Probouzí mě...


Rocky IV - Training Montage (Vince Dicola)

Tahle skladba dokáže člověka donutit, aby si v posilovně přidal další dvě až tři série. Já nebyl výjimkou. Dotyčný pak skuhrá, má problém si obléknout tričko, ale cítí se zatraceně fajn.

"Přírodní" Rocky versus "chemický" Drago.


Terminator 2: Judgement Day - Main Theme (Brad Fiedel)

James Cameron neumí točit špatné filmy. Dokázal to už mnohokrát. Jeho Titanic dlouho předlouho kraloval žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob, aby ho po úctyhodných dvanácti letech sesadil Avatar. A kdo ho režíroval? Je to tak... James Cameron.

Můj favorit však jezdí na motorce, nosí tmavé brýle a má silný rakouský přízvuk.


Conan The Barbarian - Anvil of Crom (Basil Poledouris)

Basil Poledouris je podle mě jeden z nejvíce nedoceněných hudebních skladatelů. To, co předvedl v Conanovi, by se mělo vyučovat na konzervatořích po celém světě.

Jako reprezentativní vzorek za všechny epické skladby nechť poslouží úvodní Cromova kovadlina. Nástupovka jako řemen...


The Last of the Mohicans - Promontory (Trevor Jones and Randy Edelman)

Daniel Day-Lewis patří mezi herce, kteří si role vybírají velmi pečlivě. Kdo ví, co ho nakonec přimělo, aby ztvárnil Sokolí Oko, ale stal se tak nedílnou součástí legendy.

Závěrečná desetiminutovka s nádherným hudebním doprovodem je strhující.


Once Upon A Time In The West - Main Theme (Ennio Morricone)

Za mě nejlepší western všech dob. Trvá téměř tři hodiny, mluví se v něm naprosto minimálně, ale ani vteřinu mě nenudí. Bylo by tomu tak i bez geniálního Ennia Morriconeho? Nejspíš ne.

Když poslouchám hlavní hudební motiv, sním o tom, jak mi Claudia Cardinale nese hrnek s vodou. Nádhera...


Legends Of The Fall: The Ludlows (James Horner)

Romantika. Dokonce i v dnešní uspěchané době je součástí našeho života. Legenda o vášni mě zaskočila. Nechtěl jsem jí podlehnout. Bránil jsem se zuby nehty, ale byl to předem prohraný souboj.

Julia Ormond nikdy nebyla krásnější.


The Dark Knight Rises - Main Theme (Hans Zimmer)

Batman je můj nejoblíbenější komiksový hrdina. Vždycky mě mrzelo, že neměl důstojné filmové zpracování. Verze od Tima Burtona mi nikdy nevoněla - příliš rozverná a klouzající po povrchu.

Pak ale nastoupili pánové Christopher Nolan a Hanz Zimmer. Jeden mi vytřel zrak, druhý sluch a mně už pak nezbylo nic jiného než vytřít poslintanou podlahu.


The Last Samurai - Main Theme (Hans Zimmer)

Tom Cruise je rozený hitmaker. Viděl jsem snad všechny jeho filmy a devadesát procent z nich mě královsky bavilo. Jeden z nich však v mých očích výrazně vyčnívá.

Poslední samuraj mě uhranul takovým způsobem, že jsem ještě půl hodiny po skončení filmu hleděl do prázdna a utápěl se v melancholii.


Rush - Lost but Won (Hans Zimmer)

Japonsko 1976. Poslední závod sezóny. Okruh bičuje silný liják. Za chvíli se rozhodne o tom, kdo bude mistrem světa. Nejsem zarytým fanouškem Formule 1, ale tenhle počin mě rozsekal.

Daniel Brühl je ve své roli jako vždy precizní a Chris Hemsworth mě definitivně přesvědčil, že umí i něco jiného než mávat kladivem. Ten chlap Jamese Hunta nehrál. On se jím stal...

Zdroje: youtube.com / pixabay.com