Léčba rockovými baladami

25.10.2019

Prožívám období rockových balad. A opět se mi potvrdila jedna stará pravda. Hudba je lék, který dokáže ze srdce tahat jednu třísku za druhou. Jen tak. Bez narkózy...


Steelheart - She's Gone

Úvodní kytarový riff tak intenzivně prosí o odpuštění, že už snad ani není potřeba zpívat. Jenže Miljenko Matijevic to nenechává náhodě a od druhé minuty spouští fistuli, ze které mrazí v zádech. Člověk si říká, že to ten chlap přeci nemůže vydržet až do konce. Vydrží... klobouček.

"Lady, won't you save me? My heart belongs to you."


Kiss - Forever

Chlapci z New Yorku, jejichž image je založena na divokém líčení a extravaganci, dokážou být i krásně civilní. Dokonce i Gene Simmons přestává vyplazovat svůj předlouhý jazyk a culí se jako zamilovaný školáček. Parádní záležitost.

"Forever, until my life is through, girl I'll be lovin' you forever."


Guns N' Roses - November Rain

Tahle píseň je zkrátka velkolepá. Má přes devět minut a ani na vteřinu mě nenudí. Axl nechává rezonovat svůj chraplák a Slash, který přes vlasy nevidí ani denní světlo, stejně hrabe do strun jako bůh. Chybí tomu něco? Snad už jen ten chladný listopadový déšť, bubnující na okenní tabule.

"'Cause nothin' lasts forever, even cold November rain."


Queen - Who Wants To Live Forever

Highlander byl snímkem, který měl výborný námět, ale nevyužitý filmový potenciál. Jenže... o soundtrack se postarala legendární "Královna". Poslouchat skvělý hudební doprovod a možná přitom "zlobit" v přítmí kinosálů? Ano, to by šlo.

"Who dares to love forever, when love must die?"


Prince - Purple Rain

Připadá mi, že výjimeční umělci jsou předurčeni k tomu zemřít zbytečně brzy.

Prince. Jeden pán ho v komentářích pod videem vystihl dokonale: oblečený jako Mozart, zpívá jako Little Richard a na kytaru hraje jako Jimy Hendrix. Ta vášeň, ta vášeň...

A když tenhle rebel začne v čase 6:15 skučet do mikrofonu, z fleku bych ho pozval na rande, protože právě dobyl moje srdce.

"I never wanted to be your weekend lover, I only wanted to be some kind of friend."


Scorpions - Wind Of Change

Letní tábor, devadesátá léta, závěrečná diskotéka. Začne hrát píseň a dívka odmítá jednoho kluka za druhým. Jdu taky. Vím, co přijde, ale masochista uvnitř mě si nemůže pomoci. Zeptám se a už napůl odcházím. Dívka vstává a jde doprostřed parketu. Hledí na mě s narůstající netrpělivostí. Tancujeme. Voní jako žvýkačka a já se potím, abych jí nešlápl na nohu. Nezmůžu se vůbec na nic. Dokonale propálená šance...

Za mých mladých let jsme tomu říkali pískací song. Angličtina nám tenkrát ještě mávala z rychlíku a my žili v domnění, že jde o ultimátní vyznání lásky. Dnes už samozřejmě víme, že jsme se ultimátně pletli :-)

"Take me to the magic of the moment on a glory night."


Ladislav Křížek - Poslední den jsi má

Lidé obdivují zejména jeho Vzdálenou, kde naplno prodává svůj hlasový fond. Zkusit to někdo jiný, urve si hlasivky. Hodně štěstí.

Já mám nejraději tenhle kousek. Znám člověka, který se rozcházel s dívkou. Na pozadí jim hrála tahle píseň. Tančili v objetí, líbali se a po tvářích jim tekly slzy. Konec jejich příběhu bouchal na dveře, ale oni ho odmítali pustit dovnitř. Ještě ne...

"Víš, pojednou jsou oči tvé tak studené. Nic neříkej, já vím. Poslední den jsi má."


Tublatanka - Láska, drž ma nad hladinou

Nejlepší slovenská balada ever. Husí kůže až na zadku. Maťo Ďurinda ji prezentuje jako smutnou a je fakt, že se u ní dobře slzí. Láska se nedá uprosit, je svéhlavá a ráda přepadává ze zálohy. Můžeme buď vypnout hruď, nebo utéct. Takže?

"Láska, nenechaj ma umrieť, ešte ku mne príď. Láska, drž ma ešte nad hladinou."


Aerosmith - Crazy

Zpěvák s největší pusou na světě má krásnou dceru Liv Tyler. To všichni víme a děkujeme. Ve videoklipu k této písni ji navíc doplnila líbezná Alicia "stříbrný kámen" Silverstone. Dodnes netuším, která z nich vlastně donutila zešílet víc chlapů. Počkat... kdepak, pořád nevím.

"You drive me crazy. What can I do, honey? I feel like the color blue."


Bon Jovi - Always

Srdcovka. Mám pocit, že jsem si ji kdysi v pubertě, která je plná extrémů, střihl zhruba patnáctkrát za sebou. Když jsme byli na koncertě v Praze, tak ji ten lump hladovým fanouškům ani nedopřál. Zřejmě tu skladbu obehrál až na kost. To má chlapec ale smůlu. Protože je nesmrtelná.

"This Romeo is bleeding, but you can't see his blood."

Zdroj: youtube.com