Jak nezešílet z tvůrčího psaní

07.08.2018

Nemám ambice dělat ramena na skřítka, ani vyšvihnout zaručený postup, jak napsat bestseller. Kdybych to věděl, nepsal bych tenhle článek, ale tisícistránkovou bichli, která by vyždímala Vaše peněženky. No... spíše bych se s Vámi rád podělil o mé osobní zkušenosti a možná utrousil pár skromných (v)tipů, které by Vám mohly pomoci dopsat tu zatracenou poslední stránku a následně se z toho nezbláznit.

Tvůrčí psaní je podivný proces. Já osobně jsem přesvědčený, že všichni do jednoho nosíme v srdci alespoň jeden příběh, který stojí za to vyprávět. Někdo o něm mluví v hospodě u piva, jiný o něm zpívá, další ho žije a nějaký nešťastník ho třeba hodí na papír. A můžete mi věřit, že papír - ten starý kamarád - snese opravdu všechno :-)

Jak to (ne)dělám já? Já Vám to tedy prozradím. Mám jen jednu podmínku. Když to nebude fungovat, nebudete na mě křičet. Platí? Nu tedy dobrá...


1) Věnujte se svému oblíbenému žánru

Detektivka? Romantika? Pohádka? Horor? Něco onačejšího? Všechny žánry jsou dovoleny, ale chce to jednu věc: musíte ho žrát. Mít ho načtený, nakoukaný, naočkovaný, předepsaný od lékaře... Nemá cenu psát něco jenom proto, že to zrovna frčí. Pokud ovšem nehledáte nejkratší cestu do Vašeho soukromého pekla. Jezte to, co Vám chutná, bavte se s tím, koho máte rádi, a piště žánr, který Vám koluje v žilách...


2) Vypěstujte si závislost

Není to tak jednoduché jako s alkoholem, ale jde to. Zkuste si vymezit alespoň hodinu denně na psaní, která bude jenom Vaše. Mně osobně se neosvědčilo stanovovat si počet slov, který bych měl vyplodit. Ve slabší dny, kdy mi v hlavě zněl pouštní vítr doprovázený vřískáním opice, jsem pak zbytečně trpěl depresemi. Důležitý je čas. Někdy napíšete pár stránek, jindy několik vět, ale neměli byste trpět výčitkami. Trénujte mysl a většinou se Vám odvděčí.


3) Spisovatelský blok neexistuje

Věříte ve spisovatelský blok? Já ne. Proč? Nikdo ho nikdy neviděl :-) Když nevím, jak dál, píšu takzvaně "na sprosťáka". Někdo tvrdí, že pokud chcete být dobrý spisovatel, musíte to dát napoprvé. Osobně si myslím, že to jsou žvásty škarohlídů, kteří se bojí konkurence. Přepisování, škrtání, doplňování - to všechno k tvůrčímu psaní nezbytně patří. Ztratili jste nit? Nevadí. Piště dál. Další odstavec nemusí nutně navazovat na ten předchozí. Stačí se držet konceptu, který nosíte pod čepicí. Později to vybrousíte. Já Vám věřím.


4) Internet je dobrý sluha, ale špatný pán

Potřebujete být soustředění na svůj příběh. Žádné odbíhání do světa sociálních sítí a dalších dimenzí virtuálního vesmíru. Jakmile se Vaše sebekontrola vyrovná levitujícímu mnichovi, můžete během psaní internet bez obav používat. V opačném případě se doporučuji přepnout do offline režimu. Vypojte kabel, umlčte WiFi a pokud jste hrdým majitelem chytrého mobilního telefonu, nechte ho ležet ladem mimo dosah nenechavých prstů. Vítejte v raných devadesátkách!


5) Povězte to písní

Tohle je ryze osobní tip. Někdo musí mít na psaní naprostý klid: tikání hodin nebo vrčení ledničky jsou tabu. Já to mám trošku jinak. Nasadím sluchátka a nechám si brnkat na emoční strunu. Neroubuji hudbu podle toho, co zrovna píšu za scénu. Nechávám to osudu. Ťukám do kláves, bloumám, nejsem si jistý a najednou... melodie, která mě nakopne do zadku. Je to spontánní, je to opojné, je to fajn. Vyzkoušejte a uvidíte. Vždycky tomu kraválu můžete učinit přítrž. Co prosím? Že si chcete pouštět písničky na internetu? Vy lišáci...


6) Najděte si pilotního čtenáře

V dnešní době, kdy je jedna z nejoblíbenějších vět: "Nemám čas!", trochu fuška, ale pokud se Vám to povede, získáte mocnou zbraň v podobě zpětné vazby. Můžete si ji dávkovat postupně během psaní, nebo najednou po dokončení celého díla. Záleží na Vás. Má to však jeden háček, který nemáte tak úplně ve svých rukách... upřímnost. Těžko se prostírá a mnohdy ještě hůře konzumuje. Někdy pohladí, občas vlepí facku, ale vždycky Vás posune o krok dál k lepší knize. Nezapomínejte na ni.


7) Počítejte s horším a doufejte v lepší

Byl jednou jeden Švec, který snídal ranní rosu, běhal po louce, aniž by ohnul stéblo trávy, a postavil si krásný vzdušný bungalov z potenciálně prodaných výtisků. Zkrátka naivní blbeček. Nikde není psáno, že se nemůžete živit psaním a sbírat jednu pochvalnou recenzi za druhou, ale pravděpodobně se to nestane. Připravte se na opakované odmítnutí, velkou porci kritiky a nejisté prodeje. Nenechte se mýlit. Cílem posledního bodu není zašlapat Vaše plány do země. Sny jsou krásná věc, ale nechte si je raději zdát s nohama na zemi. 


DRŽÍM PĚSTI!