Filmové horory - TOP 10

19.03.2018

Dovolte mi, abych Vám dnes představil tak trochu jiné desatero. 

Jedná se o mé nejoblíbenější počiny filmového hororu. Ač bych si to moc přál, můj seznam není nafukovací. Spousta klenotů mi v seznamu chybí a navíc je tu ta malá potvůrka "lidský vkus", který má každý z nás úplně jiný. Nezlobte (se) v případě, že jsem opomenul některou z Vašich srdcových záležitostí. Já však věřím, že mě vezmete na milost. Ne nadarmo se říká, že chybovat je lidské, ale odpouštět je božské :-)

V následujícím textu jsou použity obrázky z webů wall.alphacoders.com a nerdist.com. Více informací o jednotlivých filmech naleznete pod odkazy ze všemi milovaného webu www.csfd.cz. Děkuji uctivě.

Jdeme na to!


Vymítač ďábla (1973)

Nepopiratelná topovka, která mě po prvním zhlédnutí bez milosti zlikvidovala. V době uvedení do kin lidé omdlévali přímo v promítacích sálech a já o třicet let později pouze čirou náhodou nezůstal bláznem, co sedí na zemi a v pravidelných intervalech naráží hlavou do zdi.

Natočeno v roce 1973 a stále neskutečně aktuální. Boj o lidskou duši nás totiž bude provázet do konce věků, dokud nevymřeme po meči, po přeslici, nebo do matičky Země nedrcne dostatečně velký šutr.

Film sám o sobě je řemeslně skvěle natočený. Co ho však vynáší na piedestal jednoho z nejlepších hororových počinů všech dob, je tehdy čtrnáctiletá Linda Blair. Ve filmové branži je dobrým zvykem pracovat s dětskými herci tak, aby vůbec netušili, že natáčí horor. To by mě tedy zajímalo, co jí William Friedkin nabulíkoval, aby z ní dostal tenhle strhující herecký výkon.

Pro fanoušky hororového žánru naprostá povinnost.

https://www.csfd.cz/film/3190-vymitac-dabla/prehled/



Věc (1982)

Carpenterův mistrovský kousek, který už nikdy nepřekonal. A není se co divit, protože laťku si nastavil tak proklatě vysoko, že by na ni nevyzrál ani Fosburyho flopem.

Miluju úvodní scénu s helikoptérou a prchajícím psem, která je podkreslena temnými basovými tóny. Ústřední hudební motiv zkrátka nemá chybu. Takhle to holt dopadne, když si do party přiberete nadpozemského Ennia Morriconeho.

Nemohu opomenout ani speciální efekty, které vznikaly stovky hodin čistého času. Na rok 1982 něco naprosto nevídaného. Posuďte sami, ale nezapomeňte:

"Man is the warmest place to hide."

https://www.csfd.cz/film/1329-vec/prehled/



Noční můra v Elm Street (1984)

Největší srdcovka. A nejen proto, že film vznikl ve stejném roce jako já :-) Božínku, co já se toho nakoukal. Celá série má poměrně kolísavou kvalitu. První díl však sahá po dokonalosti a jako jediný ze všech je místy nemilosrdně strašidelný.

Každý z nás měl někdy noční můru a nemusí se v ní vyskytovat Freddy Krueger, abychom propotili prostěradlo a křičeli do tmy pokoje. Jednou mě jakási neidentifikovatelná příšera chňapla po ruce, a když jsem jí díky probuzení unikl, fyzicky jsem doslova cítil, jak mě bolí zápěstí. Síla sugesce je nezměrná. A přesně s tímhle druhem podmanivého našeptávání se můžeme setkat v Jilmové ulici.

Wes Craven a Robert Englund v životní formě.

Jedna, dvě, Freddy jde...

https://www.csfd.cz/film/1761-nocni-mura-v-elm-street/prehled/



Dracula (1992)

Hrabě Dracula je zkušený harcovník, co prošel už bezpočtem filmových adaptací. Téhle však vévodí perfektní herecké obsazení, které dirigoval jeden z režisérských géniů naší doby. Francis Ford Coppola snad ani neumí točit špatné filmy. Co víc si přát? Nevím...

Já se od první do poslední minuty tetelil blahem. Každé filmové okénko zapadá do celkové skládačky. Některé scény s dokonalými kulisami a přesným hudebním podkresem považuji za nesmazatelné z lidské paměti.

Oprašte náhrdelník zdobený česnekem a připomeňte si tuhle filmovou lahůdku.

https://www.csfd.cz/film/1639-drakula/prehled/



V zajetí démonů (2013)

Král moderního filmového hororu James Wan má na svém kontě hned několik velmi kvalitních počinů. Tento snímek jim však dle mého vévodí. Už dlouho jsem v rámci žánru neviděl tak precizní režijní řemeslo. Wan má jednu typickou vlastnost - drží diváka v napětí prakticky celou stopáž a jen výjimečně ho nechá odpočinout. Já osobně už mu vděčím za nemalé množství šedivých vlasů.

Když očekávám lekačku, mám ve zvyku zadržovat dech. Za ty roky to dělám už víceméně podvědomě. Pomáhá mi to, abych nevyletěl z kůže. Myslím, že u sledování tohoto filmu jsem snad nic jiného nedělal. Možná jsem zdánlivě připomínal prvorodičku a já byl přitom "pouze" podělaný strachy.

Bravo!

https://www.csfd.cz/film/298275-v-zajeti-demonu/prehled/



Nenávist (2004)

V mých znavených očích tento kousek poráží divácky mnohem profláklejší Kruh (nic proti... Samařina pavoučí chůze je jedna z nejděsivějších věcí vůbec). Nenávist do mě zkrátka zaryla drápy velmi hluboko.

První zhlédnutí proběhlo ve společnosti mojí mámy a dodnes absolutně netuším, jak se mi jí povedlo přesvědčit. Na horory totiž zásadně nekouká. Možná mi pomohlo sluneční světlo a ptačí trylky, které se ozývaly za okenní tabulí. Po doběhnutí závěrečných titulků jsme tam seděli ve stavu omráčení. Ani jednomu z nás jako by se nechtělo hýbat. Pokusili jsme se o úsměv a možná se nám to i povedlo. Možná...

Jak se to zpívá v té pohádce?

Tam, kde láska vládne, závist je ztracená.

Ale co nenávist?

https://www.csfd.cz/film/168258-nenavist/prehled/



Shutter (2004)

Od thajské produkce jsem toho moc nečekal, ale pak jsem schytal takový direkt na bradu, že by se za něj nemusel stydět ani Rocky Marciano. Beru všechen popel světa a sypu si ho na hlavu, protože tohle byla pecka.

Asijské duchařiny už asi nemohou lámat rekordy v originalitě, ale vezměte si takové pivo: když se točí poctivě a s láskou, úspěch je zaručen. Tohle je stejný případ.

Film graduje až do infarktového finále a ze závěrečné brilantní pointy mě ještě teď bolí za krkem.

https://www.csfd.cz/film/197195-shutter/prehled/



Sinister (2012)

Pokud je James Wan králem moderního filmového hororu, tak Scott Derrickson by mohl být jeho korunním princem, jenž kočíroval tuhle hororovou jízdu. Nemalou radost mi také udělal můj oblíbenec Ethan Hawke v hlavní roli, který mě baví už od dob, kdy preferoval Společnost mrtvých básníků a to, co předvedl během Training day, si Oscara rozhodně zasloužilo (nikoliv pouze držhubné v podobě nominace).

Sinister je ponurý, mrazivý a precizně natočený. Kapitolou sama pro sebe je hudební doprovod, který jako by pocházel z devátého kruhu pekla.

Bál jsem se... hodně.

https://www.csfd.cz/film/303202-sinister/prehled/



Osvícení (1980)

Stephen King se většinou nedočká příliš důstojné adaptace některé ze svých hororových knih (dech beroucí filmy Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle do tohoto žánru nespadají).

Puntičkář, poloviční psychopat a jeden z nejuznávanějších režisérů filmové historie Stanley Kubrick však rozhodně nezklamal. A to i přesto, že mu King od začátku rozmlouval, aby do hlavní role neobsazoval Jacka Nicholsona. Dle jeho názoru totiž nesplňoval předpoklady pro psychologický vývoj hlavního "hrdiny", který se ze starostlivého otce postupně mění na zlobivého taťku, protože Jack Nicholson vypadá jako problémový jedinec jaksi standardně. V tom měl King sice pravdu, ale Nicholson je mimoto také skvělý herec a dokázal to také jako poněkud vyhaslý spisovatel Jack Torrance.

Osvícení je prototypem hororu o zlém místě a zároveň jeho premiantem.

Výlet do Overlooku? Jak je libo. Za zpáteční jízdenku však neutrácejte. Jsou to vyhozené peníze.

https://www.csfd.cz/film/5407-osviceni/prehled/



C.H.U.D. (1984)

Možná si říkáte, co dělá tohle béčko v seznamu mých deseti nejoblíbenějších hororů. Inu, nostalgie je mocná čarodějka. Za časů dávných bohů, hrdinných válečníku a králů jsme doma koukali na VHSky a jedna z nich obsahovala příběh z prostředí bezdomovců, živořících v tunelech pod New York City.

Dodnes vzpomínám na odvrácenou tvář "Velkého jablka", která mě pronásledovala za oponou neklidného snění. Noci byly tehdy zatraceně dlouhé a já se proklínal, že koukám na zakázané filmy. A druhý den jsem si to pustil znovu...

https://www.csfd.cz/film/19641-c-h-u-d/prehled/